Product Description
Storage Tray, Deep, 2 gal, 10.65" x 10.65" x 5.2", Clear, 5/Pack.
These storage trays are designed to neatly organize all your letter-sized handouts, booklets and papers. The easy-to-grip comfort edges are perfectly sized for big and small hands. Made of nonporous plastic, these trays are dishwasher safe and drop-resistant.
Why customers choose this product
- Fits standard letter size paper, handouts and workbooks.
- Perfectly fits standard shelves.
- Made of sturdy, drop-resistant plastic.
- Nonporous material wipes clean and is dishwasher safe.
Technical Specifications
| Global Product Type | Open Boxes & Bins |
|---|---|
| Number of Compartments | 1 |
| Capacity (Volume) | 2 gal |
| Maximum Volume Range | 1 to 5 gal |
| Capacity (Weight) | 10 lb |
| Material(s) | Plastic |
| Material Family | Plastic |
| Width | 10.65" |
| Depth | 10.65" |
| Height | 5.2" |
| Color(s) | Clear |
| Color Family | Clear |
| Lid Sold Separately | Yes |
| Stackable | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Deep Tray |
You can only compare four products at once















