Product Description
Storage Tray, Flat, 1.69 gal, 10.65" x 13.17" x 2.96", Translucent, 5/Pack.
These storage trays are designed to neatly organize all your letter-sized handouts, booklets and papers. The easy-to-grip comfort edges are perfectly sized for big and small hands. Made of nonporous plastic, these trays are dishwasher safe and drop-resistant.
Why customers choose this product
- Fits standard letter size paper, handouts and workbooks.
- Perfectly fits standard shelves.
- Made of sturdy, drop-resistant plastic.
- Nonporous material wipes clean and is dishwasher safe.
Technical Specifications
| Global Product Type | Open Boxes & Bins |
|---|---|
| Number of Compartments | 1 |
| Capacity (Volume) | 1.69 gal |
| Maximum Volume Range | 1 to 5 gal |
| Capacity (Weight) | 5 lb |
| Material(s) | Plastic |
| Material Family | Plastic |
| Width | 10.65" |
| Depth | 13.17" |
| Height | 2.96" |
| Color(s) | Translucent |
| Color Family | Clear |
| Lid Sold Separately | Yes |
| Stackable | Yes |
| Maximum Stacking Height | 10 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Flat Tray |
You can only compare four products at once















