Clever Store Basic Latch-Lid Container, 10.25 gal, 17.75" x 29" x 6.13", Clear
$44.95
$35.96/EA
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Made in USA
Product Description
Clever Store Basic Latch-Lid Container, 10.25 gal, 17.75" x 29" x 6.13", Clear.
Durable plastic container with tight-fitting lid keeps material safe and organized. Recessed handles allow easy transport. Lay-flat latches simplify stacking.
Why customers choose this product
- Tight-fitting lid.
- Recessed handles.
- Lay-flat latches.
What's in the package
(1) Lid
Technical Specifications
| Number of Compartments | 1 |
|---|---|
| Global Product Type | Covered Boxes & Bins |
| Capacity (Volume) | 10.25 gal |
| Maximum Volume Range | 11 to 15 gal |
| Material(s) | Plastic |
| Material Family | Plastic |
| Width | 17.75" |
| Depth | 29" |
| Height | 6.13" |
| Color(s) | Clear |
| Color Family | Clear |
| Closure Type | Latching Lift-Off Lid |
| Stackable | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | (1) Lid |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















