Product Description
Large Book Bin, 2 gal, 5.3" x 14.3" x 7", Black, 6/Pack.
Keep your books organized and within easy reach. Link our book bins together to make a sturdy book storage or use the easy to grip handles to carry a set of books to your reading corner. The handles are perfectly sized for big and small hands. The interior depth is 12" so it will fit taller books and letter sized file folders too. Label pouches not included.
Why customers choose this product
- The large bins are designed for deeper 15" shelves and desktops.
- Fit scrapbook paper, letter sized files and folders, and large magazines.
- Link several bins together for maximum stability.?
- Made of sturdy and drop-resistant plastic
- Front and rear handles for easy gripping, even with little hands.
Technical Specifications
| Global Product Type | Open Boxes & Bins |
|---|---|
| Number of Compartments | 1 |
| Capacity (Volume) | 2 gal |
| Maximum Volume Range | 1 to 5 gal |
| Capacity (Weight) | 15 lb |
| Material(s) | Plastic |
| Material Family | Plastic |
| Width | 5.3" |
| Depth | 14.3" |
| Height | 7" |
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















