Product Description
Reversible Laminate Table Top, Square, 35.38w x 35.38d, White/Gray.
Create your own unique workstation, training table or conference table, and keep your options open. Reversible table-tops feature a different color and pattern on each side; and when you pair them with Alera® height-adjustable bases, you can create workstations, training tables or conference tables that can easily accommodate either sitting or standing sessions. Commercial grade, 1" thick tops feature durable laminate-material construction to ensure excellent water, scratch, and dent-resistant performance. All available colors coordinate with the Alera® Valencia™ and Open Office Series. Tops and bases are sold and shipped separately-ORDER BOTH.
Why customers choose this product
- Table tops and bases are sold and shipped separately-ORDER BOTH.
- Create your own unique workstation, training table or conference table.
- Reversible table tops have a different color and pattern on each side.
- Durable laminate is water, scratch, and dent-resistant.
- Colors coordinate with Alera® Valencia™ and Open Office Series furniture.
- Commercial grade, 1" thick top.
From Alera®
- Take your pick. Multiple sizes and colors to create your own unique desk, table or workstation.
- Reversible table tops have a different color and pattern on each side with coordinating dark gray edge banding.
- Use with Alera® bases to create height adjustable workstations, training tables, collaborative spaces or standard desks.
- Durable laminate is water-, scratch-, and dent-resistant.
- Coordinating colors with Alera® Valencia™ and Open Office Suites.
- Commercial grade, 1" thick top.
- Table tops and bases sold and shipped separately—ORDER BOTH.
Technical Specifications
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Tops |
|---|---|
| Top Color | White/Gray |
| Color Family | Multicolor |
| Top Shape | Square |
| Top Thickness | 1" |
| Overall Width | 35.38" |
| Overall Depth | 35.38" |
| Top Material | Woodgrain Laminate |
| Edge Detail Profile | 3 mm Edge Banding |
| For Use With | Alera® ALEHT Single-Column Table Bases |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separately-ORDER BOTH. |
| Special Features | Square Top |
You can only compare four products at once















