Product Description
Build Rectangle Shape Table Top, 60w x 24d, Natural Maple.
Traditional table-top shape supports up to six people, alone; but when you combine it with additional Build components, you can create endless configurations. Four post legs (sold separately) adjust in 1" increments from 22" to 34" (Standard Height Legs), 13" to 18" (Youth Height Legs) or 30" to 42" (Standing Height Legs).
Why customers choose this product
- Traditional table-top shape supports up to six people, alone.
- When combined with additional Build components, the possible configurations are nearly endless.
- Four post legs (sold separately) adjust in 1" increments from 22" to 34" (Standard Height Legs), 13" to 18" (Youth Height Legs) or 30" to 42" (Standing Height Legs).
From HON®
- Flexible, scalable collection of worksurface shapes and sizes that can support any size group or type of activity.
- Three Laminate colors to choose from; T-mold color is Platinum.
- Post Legs adjust in 1" increments from 22" to 34" (Standard Height Legs), 13" to 18" (Youth Height Legs) or 30" to 42" (Standing Height Legs), chrome bottoms.
- Glides and optional casters easily move across all surfaces.
Technical Specifications
| Global Product Type | Classroom Activity Table Tops |
|---|---|
| Top Color | Natural Maple |
| Color Family | Maple |
| Top Shape | Rectangular |
| Top Thickness | 1" |
| Overall Width | 60" |
| Overall Depth | 24" |
| Height (Max) | 1" |
| Top Material | High-Pressure Laminate |
| Edge Detail Profile | T-Mold Edge |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards and ISTA Performance Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 58% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 8% |
| Total Recycled Content Percent | 66% |
| Disclaimer Statement | Top and Legs sold and shipped separatelyORDER BOTH. |
You can only compare four products at once















