Product Description
Mod Worksurface, Rectangular, 72w x 30d, Slate Teak.
Add to a Mod base to create a fully functioning table or desk. Durable laminate resists scratches, spills, and stains. Choose between modern or traditional laminate finish options. Metal-to-metal fastening system allows for precise fit.
Why customers choose this product
- Add to a Mod base to create a fully functioning table or desk.
- Durable laminate resists scratches, spills, and stains.
- Choose between modern or traditional laminate finish options.
- Metal-to-metal fastening system allows for precise fit.
Technical Specifications
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Tops |
|---|---|
| Top Color | Slate Teak |
| Color Family | Teak |
| Top Shape | Rectangular |
| Top Thickness | 1" |
| Overall Width | 72" |
| Overall Depth | 30" |
| Height (Max) | 1" |
| Top Material | Laminate |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| For Use With | HON® Mod Legs and Bases |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separatelyORDER BOTH. |
| Special Features | 72" Top |
You can only compare four products at once















