Product Description
Build Half Round Shape Table Top, 60w x 30d, Natural Maple.
You've got a workforce with needs that are constantly changing. Build tables help you anticipate your next move with a flexible, scalable collection of worksurface shapes and sizes that can support any size group or type of activity. This traditional half-round shape can be combined with another half-round Build table to create a full circle, or added to the end of a Build rectangle table to add a few more seats. Four legs (sold separately) adjust in 1" increments from 22" to 34" (Standard Height Legs), 13" to 18" (Youth Height Legs) or 30" to 42" (Standing Height Legs). When you Build, you create something truly unique.
Why customers choose this product
- Traditional half-round table top is designed to accommodate up to four people.
- Can be easily combined with another half-round top or rectangle top to create endless configurations.
- Four legs (sold separately) adjust in 1" increments from 22" to 34" (Standard Height Legs), 13" to 18" (Youth Height Legs) or 30" to 42" (Standing Height Legs).
From HON®
- Flexible, scalable collection of worksurface shapes and sizes that can support any size group or type of activity.
- Three Laminate colors to choose from; T-mold color is Platinum.
- Post Legs adjust in 1" increments from 22" to 34" (Standard Height Legs), 13" to 18" (Youth Height Legs) or 30" to 42" (Standing Height Legs), chrome bottoms.
- Glides and optional casters easily move across all surfaces.
Technical Specifications
| Global Product Type | Classroom Activity Table Tops |
|---|---|
| Top Color | Natural Maple |
| Color Family | Maple |
| Top Shape | Half Round |
| Top Thickness | 1" |
| Overall Width | 60" |
| Overall Depth | 30" |
| Height (Max) | 1" |
| Top Material | High-Pressure Laminate |
| Edge Detail Profile | T-Mold Edge |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards and ISTA Performance Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 58% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 8% |
| Total Recycled Content Percent | 66% |
| Disclaimer Statement | Top and Legs sold and shipped separatelyORDER BOTH. |
You can only compare four products at once















