Product Description
Build Wisp Shape Table Top, 54w x 30d, Natural Maple.
Build™ tables help you anticipate change with a flexible, scalable collection of worksurface shapes and sizes that can support any size group or type of activity. Turn the straight side of a half-round table into a soft wave and you get this unique Wisp shape, which can create a whole circle table when combined with another Wisp table. It can also be combined with five other Wisp shapes to create a spiral six-top table configuration, as well as many other arrangements. Four post legs (sold separately) adjust in 1" increments from 22" to 34" (Standard Height Legs), 13" to 18" (Youth Height Legs) or 30" to 42" (Standing Height Legs).
Why customers choose this product
- Shaped like half of a yin-yang symbol, this Wisp shape supports up to four people.
- Bring two Wisp tables together to form a perfect circle supporting up to six people.
- Four post legs (sold separately) adjust in 1" increments from 22" to 34" (Standard Height Legs), 13" to 18" (Youth Height Legs) or 30" to 42" (Standing Height Legs).
From HON®
- Flexible, scalable collection of worksurface shapes and sizes that can support any size group or type of activity.
- Three Laminate colors to choose from; T-mold color is Platinum.
- Post Legs adjust in 1" increments from 22" to 34" (Standard Height Legs), 13" to 18" (Youth Height Legs) or 30" to 42" (Standing Height Legs), chrome bottoms.
- Glides and optional casters easily move across all surfaces.
Technical Specifications
| Global Product Type | Classroom Activity Table Tops |
|---|---|
| Top Color | Natural Maple |
| Color Family | Maple |
| Top Shape | Wisp |
| Top Thickness | 1" |
| Overall Width | 54" |
| Overall Depth | 30" |
| Height (Max) | 1" |
| Top Material | High-Pressure Laminate |
| Edge Detail Profile | T-Mold Edge |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards and ISTA Performance Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 58% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 8% |
| Total Recycled Content Percent | 66% |
| Disclaimer Statement | Top and Legs sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
You can only compare four products at once















