Product Description
Between Round Table Tops, 42" Diameter, Pinnacle.
The round work surface brings everyone closer to their work. Scratch-, spill- and stain-resistant laminate stands up to heavy use. Easily attach a base using pre-drilled holes. Thick work surface provides a sturdy foundation for work. Durable edge-band provides a smooth, comfortable edge.
Why customers choose this product
- Scratch-, spill- and stain-resistant laminate stands up to heavy use.
- Easily attach a base using pre-drilled holes.
- Durable edge-band provides a smooth, comfortable edge.
- Thick work surface provides a sturdy foundation for work.
From HON®
- Perfect for a variety of areas throughout your office...meeting rooms, breakrooms, cafes or breakaway spaces that support today's agile workforce.
- Standing and seated-height options.
- Durable scratch-resistant laminate.
- Tops and Bases Sold Separately--ORDER BOTH.
Technical Specifications
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Tops |
|---|---|
| Top Color | Pinnacle |
| Color Family | Walnut |
| Top Shape | Round |
| Top Thickness | 1" |
| Diameter | 42" |
| Top Material | High-Pressure Laminate |
| Edge Detail Profile | 2 mm Edge Banding |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | Tops and Bases Sold SeparatelyORDER BOTH. |
You can only compare four products at once















