Product Description
Preside Conference Table Panel Base Support Rail, 36w x 12d, Mahogany.
Top, Base and Support Rail sold and shipped separately - ORDER ALL. Leveling glides compensate for uneven floors.
Why customers choose this product
- Top, Base and Support Rail sold and shipped separately - ORDER ALL.
- Leveling glides compensate for uneven floors.
From HON®
Supports a variety of applications, from the café to impromptu meeting areas and conference rooms. Tables are standard 29-1/2" high to allow chairs to easily slide under. The scratch-, spill- and stain-resistant laminate is built to withstand heavy use. Compatible with HON desking lines. Leveling glides compensate for uneven floors.
- Supports a variety of applications, from the café to impromptu meeting areas and conference rooms.
- Tables are standard 29-1/2" high to allow chairs to easily slide under.
- The scratch-, spill- and stain-resistant laminate is built to withstand heavy use.
- Compatible with HON desk lines.
- Leveling glides compensate for uneven floors.
Technical Specifications
| Global Product Type | Conference Table Bases/Legs |
|---|---|
| Color Family | Mahogany |
| Base Color | Mahogany |
| Overall Width | 36" |
| Overall Depth | 12" |
| Height (Max) | 5" |
| Base/Leg Material | Particleboard |
| Base Type | Panel Base Support Rail |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards and ISTA Performance Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 87% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 1% |
| Total Recycled Content Percent | 88% |
| Special Features | Support Rail—Required for Panel Base. |
You can only compare four products at once















