Product Description
Create an inviting aesthetic with this low profile base. The lightweight base makes movement throughout your space a breeze. Easily attach solid steel brackets to a Between table top using pre-drilled holes. Leveling glides adjust up to 3/4" to compensate for uneven floors. Cast Aluminum base is available in Platinum or Black to match any aesthetic. Backed by the HON Full Lifetime Warranty.
Why customers choose this product
- Create an inviting aesthetic with this low profile base.
- The lightweight base makes movement throughout your space a breeze.
- Easily attach solid steel brackets to a Between table top using pre-drilled holes.
- Leveling glides adjust up to 3/4" to compensate for uneven floors.
- Cast aluminum base matches any aesthetic.
From HON®
Cast aluminum bases provide a sturdy foundation and attach easily to Between™ table top through pre-drilled holes. Leveling glides adjust to compensate for uneven floors. Available in various finishes to match virtually any surrounding aesthetic. Tops and Bases Sold Separately -- ORDER BOTH
- Lightweight bases make movement throughout your space a breeze.
- Cast aluminum bases provide a sturdy foundation and attach easily to Between™ table top through pre-drilled holes.
- Leveling glides adjust to compensate for uneven floors.
- Available in various finishes to match virtually any surrounding aesthetic.
- Tops and Bases Sold Separately -- ORDER BOTH
Technical Specifications
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Bases/Legs |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Base Color | Black Mica |
| Height (Max) | 40.79" |
| Diameter | 25.84" |
| Base/Leg Material | Aluminum |
| Base Type | Round Disc |
| Caster/Glide/Wheel | Glide |
| For Use With | HON® Between 42" Table Tops |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | Tops and Bases Sold SeparatelyORDER BOTH. |
| Special Features | For 42" Table Tops |
You can only compare four products at once















