Product Description
Preside Conference Table Panel Base, 28w x 27.75h, Harvest.
Top, Base and Support Rail sold and shipped separately - ORDER ALL. Leveling glides compensate for uneven floors.
Why customers choose this product
- Top, Base and Support Rail sold and shipped separately - ORDER ALL.
- Leveling glides compensate for uneven floors.
From HON®
Supports a variety of applications, from the café to impromptu meeting areas and conference rooms. Tables are standard 29-1/2" high to allow chairs to easily slide under. The scratch-, spill- and stain-resistant laminate is built to withstand heavy use. Compatible with HON desking lines. Leveling glides compensate for uneven floors.
- Supports a variety of applications, from the café to impromptu meeting areas and conference rooms.
- Tables are standard 29-1/2" high to allow chairs to easily slide under.
- The scratch-, spill- and stain-resistant laminate is built to withstand heavy use.
- Compatible with HON desk lines.
- Leveling glides compensate for uneven floors.
Technical Specifications
| Global Product Type | Conference Table Bases/Legs |
|---|---|
| Color Family | Oak |
| Base Color | Harvest |
| Overall Width | 28" |
| Overall Depth | 1.06" |
| Height (Max) | 27.75" |
| Base/Leg Material | Particleboard |
| Base Type | Panel Base |
| Caster/Glide/Wheel | Glide |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards and ISTA Performance Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 84% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 84% |
| Special Features | Base |
You can only compare four products at once















