Product Description
Huddle Flip-Top Base for 30" Deep Table Tops, 51.63w x 23.5d x 28.38h, Black.
Lightweight yet durable aluminum construction. Tables nest easily for space-efficient storage. Advanced hinge mechanism allows the tabletop to fold down safely and softly. Modesty panels drop down and out of the way when tables are nested. Four casters (two locking) for quick and easy mobility.
Why customers choose this product
- Top and Base sold and shipped separately—ORDER BOTH.
- Lightweight yet durable aluminum construction.
- Tables nest easily for space-efficient storage.
- Advanced hinge mechanism allows the tabletop to fold down safely and softly.
- Modesty panels drop down and out of the way when tables are nested.
- Four casters (two locking) for quick and easy mobility.
From HON®
Tables that welcome change. Ultra-flexible multipurpose tables are easy to set up and may be quickly reconfigured as needed. Durable laminate-covered compressed wood construction. Underside pilot holes accommodate all Huddle Series bases. Overall table height with base is 29 1/2"h.
- Tables that welcome change.
- Ultra-flexible multipurpose tables are easy to set up and may be quickly reconfigured as needed.
- Durable laminate table tops.
- Underside pilot holes accommodate all Huddle Series bases.
- Overall table height with base is 29 1/2"h.
Technical Specifications
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Bases/Legs |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Base Color | Black |
| Overall Width | 51.63" |
| Overall Depth | 23.5" |
| Height (Max) | 28.38" |
| Base/Leg Material | Aluminum; Steel |
| Base Type | Flip-Top |
| Caster/Glide/Wheel | Casters |
| For Use With | HON® Huddle™ Series 30" Deep Table Tops |
| Compliance Standards | Level 1 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 12% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 28% |
| Total Recycled Content Percent | 40% |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Special Features | For 30" Deep Tops |
You can only compare four products at once















