Work Table with Undershelf, Rectangular, 96 x 30 x 35, Silver Top, Silver Base/Legs
$916.59
$733.27/EA
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Work Table with Undershelf, Rectangular, 96 x 30 x 35, Silver Top, Silver Base/Legs.
Our stainless steel work tables with an undershelf provide a practical and organized workspace solution. The heavy-duty, spacious work surface is crafted from stainless steel with a range of thicknesses and is supported by heavy-gauge channel supports and tubular legs. The convenient undershelf is designed to keep tools, equipment, and supplies organized and easily accessible to boost efficiency.
Why customers choose this product
- 430 stainless steel top.
- 500 lb weight capacity to handle most food or medical preparations.
- 1.63" tubular galvanized steel legs with leveling feet.
- Commercial work table for foodservices and medical facilities.
- Lower shelf height is fully adjustable.
- 1" adjustable leveling feet.
Lead time: Ships in 1-3 business days
Technical Specifications
| Global Product Type | Food Prep Tables |
|---|---|
| Top Color | Silver |
| Color Family | Silver |
| Base Color | Silver |
| Top Shape | Rectangular |
| Top Thickness | 18 Gauge |
| Overall Width | 96" |
| Overall Depth | 30" |
| Height (Max) | 35" |
| Top Material | 430 Stainless Steel |
| Base/Leg Material | 430 Stainless Steel |
| Base Type | Tubular Steel Legs |
| Maximum Weight Capacity | Supports up to 500 lbs evenly distributed |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | NSF Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















