Product Description
End Table, Square, 20 x 20 x 25, Southern Tobacco Top, Black Base.
Mirella™ End Table features a contemporary design with slanted metal legs for a one-of-a-kind look. Comes complete with three shelves for storage. Coordinates with Mirella™ Conference and Reception designs for a cohesive and professional look.
Why customers choose this product
- Features a contemporary open design.
- Slanted metal legs create one-of-a-kind look.
- Finishes and accents provide a residential feel.
- Three shelves to display or store books.
Lead time: Ships in 1-3 business days
Technical Specifications
| Global Product Type | Reception & Lounge Tables |
|---|---|
| Top Color | Southern Tobacco |
| Color Family | Brown |
| Base Color | Black |
| Top Shape | Square |
| Top Thickness | 1.62" |
| Overall Width | 20" |
| Overall Depth | 20" |
| Height (Max) | 25" |
| Top Material | Laminate |
| Base/Leg Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | Supports up to 200 lbs evenly distributed |
| Edge Detail Profile | Straight Edge |
| Caster/Glide/Wheel | Glides |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















