Product Description
Elements End Table with Storage, Square, 18.75w x 18.75d x 18h, Dove Gray Top, Dove Gray Base.
Need a stylish accent to complement your outdoor environment? Consider the Suncast® Elements® End Table with Storage. Featuring an interior capacity of 13 gallons this compact end table pulls double duty, providing both convenient storage and increased serving space to assist with outdoor entertaining and everyday activities. Best of all, it's constructed from durable, multi-wall resin, allowing for easy, year-round maintenance. Additional features include contoured lid corners to help prevent water from pooling and keep contents safe and dry in any season.
Why customers choose this product
- Durable, multi-wall resin construction for strength and stability.
- Increased serving space to enhance outdoor entertaining.
- Easy to clean and maintain.
- Convenient built-in storage under table top provides space for outdoor accessories.
Lead time: Ships in 1-3 business days
Technical Specifications
| Global Product Type | Outdoor Occasional Tables |
|---|---|
| Top Color | Dove Gray |
| Color Family | Gray |
| Base Color | Dove Gray |
| Top Shape | Square |
| Overall Width | 18.75" |
| Overall Depth | 18.75" |
| Height (Max) | 18" |
| Top Material | High-Density Polyethylene (HDPE) |
| Base/Leg Material | High-Density Polyethylene (HDPE) |
| Base Type | Square Base |
| Maximum Weight Capacity | Supports Up to 250 lbs |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















