Portable Drum Blower Fan, 42", 2 Speeds, Black
$1,207.91
$966.33/EA
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Portable Drum Blower Fan, 42", 2 Speeds, Black.
Easily move the Portable Drum Blower Fan where you need it most to help cool areas down. This portable industrial fan is powered by a two-speed, 1 hp motor that circulates fresh air around warehouses, loading docks or other large areas. It has an 18-ft long power cord that helps to eliminate or minimize the need for extension cords. The sturdy steel housing has formed channels for enhanced rigidity, a grip handle for portability, and a durable powder coat finish. Four aluminum fan blades are enclosed in wire safety guards.
Why customers choose this product
- Compact design for easy storage in narrow areas.
- Durable powder coat finish resists wear and corrosion.
- Features a convenient grip handle for easy portability.
- Four aluminum fan blades enclosed in wire safety guards.
- Includes an 18-ft power cord to reduce the need for extension cords.
Lead time: Ships in 1-3 business days
Technical Specifications
| Global Product Type | Industrial Floor Fans |
|---|---|
| Fan Head Size | 42" |
| Fan Type | Industrial |
| Oscillates | No |
| Color(s) | Black |
| Height (Max) | 48" |
| Voltage | 120 V |
| Material(s) | Steel |
| Number of Speeds | 2 |
| Amps | 6.5 A |
| Horsepower | 1 hp |
| Housing Material | Steel |
| Diameter | 42" |
| Cord Length | 18 ft |
| Blade Material | Steel |
| Blade Color | Silver |
| Air Flow (CFM) | 17,600 CFM |
| Number of Blades | 4 |
| Built-In Light | No |
| Guard Color | Black |
| Guard Material | Steel Wire |
| Housing Color | Black |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Motor Phase | Single |
| Motor Size | 1 hp |
| Motor Type | Open Air Over |
| Noise Rating (dBA) | 71 dBA |
| AC Voltage | 120 V |
| Fan Width | 42" |
| Switch | Two-Speed Rotary |
| Style | Industrial |
| Fan Speed (RPM) | 580 RPM |
| Light Kit Included | No |
| CFM/Watts | 735 W |
| Maximum Operating Speed (RPM) | 580 RPM |
| Width | 48" |
| Depth | 18" |
| Length | 20" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Conforms to UL507 Standard; cUL; UL Listed; Meets OSHA Standards |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















