High Velocity Fan, Wall and Column Mount, 18", 1 Speed, Blue
$1,062.79
$850.23/EA
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
High Velocity Fan, Wall and Column Mount, 18", 1 Speed, Blue.
Designed to project large amounts of air long distances, the High Velocity Drum Fan provides fresh air on loading docks, in warehouses, and down assembly lines, or to dry out after a flood and exhaust fumes. It has an efficient single-speed direct-drove TEAO (Totally Enclosed Air Over) motor with three galvanized aluminum fan blades. It comes with a yoke mount connected to a mounting assembly for installation on a wall or column.
Why customers choose this product
- Built with polyethylene housing that's corrosion- and impact-resistant.
- Includes a steel wire fan guard and TEAO motor for OSHA-compliant safe use.
- Equipped with three galvanized aluminum blades for long-term performance.
- Yoke mount and hardware included for easy installation on walls or columns.
- Includes a 12-ft, three-prong power cord to minimize the need for extension cords.
Lead time: Ships in 1-3 business days
Technical Specifications
| Global Product Type | Industrial Wall Mount Fans |
|---|---|
| Fan Head Size | 18" |
| Fan Type | Industrial |
| Oscillates | No |
| Color(s) | Blue |
| Height (Max) | 27.2" |
| Voltage | 115 V/208-240 V |
| Material(s) | High Impact Polyethylene |
| Number of Speeds | 1 |
| Amps | 4.9 A/2.6 A |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Housing Material | Polyethylene |
| Diameter | 18" |
| Cord Length | 12 ft |
| Blade Material | Galvanized Aluminum |
| Blade Color | Silver |
| Air Flow (CFM) | 7,700 CFM |
| Number of Blades | 3 |
| Built-In Light | No |
| Guard Color | Blue |
| Guard Material | Powder Coated Steel |
| Housing Color | Blue |
| Housing Finish | Polyethylene |
| Motor Phase | Single |
| Motor Size | 1/8 hp |
| Motor Type | Totally Enclosed Air Over (TEAO) |
| Noise Rating (dBA) | 73.4 dBA |
| AC Voltage | 115 V |
| Fan Width | 18" |
| Switch | Rotary Dial |
| Style | Industrial |
| Fan Speed (RPM) | 1,720 RPM |
| Light Kit Included | No |
| CFM/Watts | 520 W |
| Maximum Operating Speed (RPM) | 1,720 RPM |
| Width | 25" |
| Depth | 15.75" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















