Oscillating Wall Mount Fan, 24", 3 Speeds, Black
Sold out
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Oscillating Wall Mount Fan, 24", 3 Speeds, Black.
Provides refreshing air flow without taking up valuable floor space in any setting like loading docks, offices, schools, offices and kitchens. It has an efficient three-speed open-air over PSC-type ball bearing motor that is permanently lubricated and quiet metal fan blades that are balanced for optimum air distribution and enclosed in steel wire guards for safety with a safety-clutch oscillating mechanism that prevents jamming. A simple push button gives you the option to keep the head fixed in one direction or to tilt it for perfect air-flow placement. Pull chain on/off.
Why customers choose this product
- Fixed and oscillating options with tilting head.
- Three balanced aluminum fan blades for optimal air distribution.
- Simple pull chain for on/off.
- 12 ft, three-prong power cord included; avoids extension cords.
- For indoor use.
Lead time: Ships in 1-3 business days
Technical Specifications
| Global Product Type | Industrial Wall Mount Fans |
|---|---|
| Fan Head Size | 24" |
| Fan Type | Industrial |
| Oscillates | Yes |
| Color(s) | Black |
| Height (Max) | 31.5" |
| Voltage | 120 V |
| Material(s) | Aluminum |
| Number of Speeds | 3 |
| Amps | 1.45 A |
| Horsepower | 3 hp |
| Housing Material | Aluminum |
| Diameter | 30" |
| Cord Length | 12 ft |
| Blade Material | Aluminum |
| Blade Color | Black |
| Air Flow (CFM) | 4,050 CFM |
| Number of Blades | 3 |
| Built-In Light | No |
| Guard Color | Black |
| Guard Material | Steel |
| Housing Color | Black |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Motor Phase | Single |
| Motor Size | 1/4 hp |
| Motor Type | Open Air Over |
| Noise Rating (dBA) | 65 dBA |
| AC Voltage | 120 V |
| Fan Width | 24" |
| Switch | Pull-Chain |
| Style | Industrial |
| Fan Speed (RPM) | 1,100 RPM |
| Light Kit Included | No |
| CFM/Watts | 150 W |
| Maximum Operating Speed (RPM) | 1,100 RPM |
| Width | 33" |
| Depth | 20" |
| Length | 15" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | cETL, UL Listed; Meets OSHA and UL507 Standards |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















