Product Description
Nylon Cable Ties, 8 x 0.19, 50 lb, Natural, 1,000/Pack.
Tamper-resistant tie holds securely without losing its grip. Won't stretch or slide so it stays in place. Tightens and locks as needed to secure cables, cords and other loose items. Strong and durable for convenience and peace of mind. Black ties are UV stabilized for longer outdoor use. Made of non-conductive nylon. UL listed.
Why customers choose this product
- Tamper-resistant.
- Won't stretch or slide.
- Tightens and locks as needed.
- Strong and durable.
- Nylon.
- Black ties are UV stabilized for longer outdoor use.
Technical Specifications
| Cable Management Type | Tie |
|---|---|
| Global Product Type | Cord & Cable Straps/Ties |
| Color(s) | Natural |
| Color Family | White |
| Length | 8" |
| Width | 0.19" |
| Tensile Strength | 50 lb |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















