Lockable Hood Accessory for Suncast Commercial Full-Size Housekeeping Carts HKC1000/HKC2000, Plastic, Black
Sold out
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Made in USA
Product Description
Lockable Hood Accessory for Suncast Commercial Full-Size Housekeeping Carts HKC1000/HKC2000, Plastic, Black.
The lockable hood accessory by Suncast Commercial® is compatible with all Suncast Commercial® full-size housekeeping carts. It can be attached to your existing full-size cart to help keep your items out of sight and locked away, if necessary. Ridges along the top of the cart increase durability and allows the hood to hold up to 10 lbs evenly distributed.
Why customers choose this product
- Lockable hood for extra security.
- Provides additional protection to keep items out of sight and locked away if necessary.
- Hood can withstand up to 10 lbs (evenly distributed).
- Compatible on Suncast Commercial® full-size housekeeping carts.
Lead time: Ships in 4-6 business days
Technical Specifications
| Accessory Type | Cover |
|---|---|
| Global Product Type | Cart Lids & Covers |
| Width | 31.5" |
| Depth | 21.75" |
| Height | 14.75" |
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Material(s) | Plastic |
| Closure Type | Lock |
| For Use With | Suncast Commercial® Full-Size Housekeeping Carts HKC1000, HKC2000 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















