Bumper Kit For Full Size Housekeeping Carts for HKC1000/HKC2000, Plastic, Black, 4 Bumpers
Sold out
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Made in USA
Product Description
Bumper Kit For Full Size Housekeeping Carts for HKC1000/HKC2000, Plastic, Black, 4 Bumpers.
The Bumper Kit Replacement includes four bumpers to be used to replace the bumpers on your current Suncast Commercial® Standard (HKC1000) or Premium (HKC2000) Housekeeping Carts.
Why customers choose this product
- Replacement bumper kit.
- Compatible on Suncast Commercial® Standard HKC1000 and Premium HKC2000 Housekeeping Carts.
- Includes four bumpers.
- Helps prevent damage to the walls of your business.
What's in the package
(4) Bumpers
Lead time: Ships in 4-6 business days
Technical Specifications
| Accessory Type | Bumper |
|---|---|
| Global Product Type | Cart General Hardware |
| Width | 6" |
| Depth | 6.25" |
| Height | 8.63" |
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Material(s) | Plastic |
| For Use With | Suncast Commercial® Full-Size Housekeeping Carts HKC1000, HKC2000 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | (4) Bumpers |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















