Adjustable Shelf for Suncast Commercial Full-Size Housekeeping Carts HKC1000/HKC2000, Plastic, Black
Sold out
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Made in USA
Product Description
Adjustable Shelf for Suncast Commercial Full-Size Housekeeping Carts HKC1000/HKC2000, Plastic, Black.
The Adjustable Shelf by Suncast Commercial® is a durable accessory that easily locks onto your full-size housekeeping cart. This shelf easily locks into place, with a choice from three different height positions. The adjustable shelf is great for storing towels or linens.
Why customers choose this product
- Choose from three different positions to place this on your housekeeping cart.
- Durable construction.
- Ideal for holding towels or linens.
- Easily locks into place.
Lead time: Ships in 4-6 business days
Technical Specifications
| Accessory Type | Shelf |
|---|---|
| Global Product Type | Cart Cabinets, Dividers & Shelves |
| Width | 30.75" |
| Depth | 19.25" |
| Height | 1.5" |
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Material(s) | Plastic |
| Capacity (Weight) | 50 lb |
| For Use With | Suncast Commercial® Full-Size Housekeeping Carts HKC1000, HKC2000 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















