Product Description
Laminate Occasional Table, Rectangular, 24w x 20d x 20h, Harvest.
Sleek, contemporary styling that's durable. 2" thick honeycomb tops have a hollow core, making them extremely lightweight. Tops are abrasion- and stain-resistant thermal-fused laminate. Easy to assemble.
Why customers choose this product
- Sleek, contemporary styling that's durable.
- Ideal for high traffic areas such as reception areas, lounges and offices.
- Tops are abrasion- and stain-resistant thermal-fused laminate.
- Solid wood legs are easy to attach.
From HON®
Bring people together comfortably. Featuring sleek, contemporary styling with the durability required to stand up to the demands of high-traffic, public and commercial environments—these occasional tables are ideal for reception areas, teachers' lounges, breakrooms, offices and more. Laminate surfaces are scratch-, spill- and stain-resistant.
- Bring people together comfortably.
- Sleek, contemporary styling.
- Robust, durable construction with scratch-, spill- and stain-resistant laminate surfaces.
- Ideal for high-traffic, public and commercial environments.
Technical Specifications
| Global Product Type | Reception & Lounge Tables |
|---|---|
| Top Color | Harvest |
| Color Family | Oak |
| Base Color | Harvest |
| Top Shape | Rectangular |
| Overall Width | 24" |
| Overall Depth | 20" |
| Height (Max) | 20" |
| Top Material | High-Pressure Laminate |
| Base/Leg Material | Wood |
| Base Type | (4) Legs |
| Compliance Standards | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 69% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Total Recycled Content Percent | 72% |
| Special Features | End Table |
You can only compare four products at once















