Product Description
IndestrucTables Too 600 Series Folding Table, Rectangular, 96" x 30" x 29", Platinum.
Constructed with one-inch-thick tubing, this table supports up to 600 pounds. Platinum granite design offers a sleek appearance, while the utility-grade resin construction delivers the durability needed to provide longevity and protection against scratches and other damage. Can be folded for easy portability and to minimize required storage space.
Why customers choose this product
- Table for schools, offices, homes, and hospitals.
- Holds up to 600 lbs when evenly distributed.
- Resists scratch and dent for easy maintenance.
- Suitable for both indoor and outdoor use.
Technical Specifications
| Global Product Type | Multiuse Folding & Nesting Tables |
|---|---|
| Top Color | Platinum |
| Color Family | Gray |
| Top Shape | Rectangular |
| Overall Width | 96" |
| Overall Depth | 30" |
| Height (Max) | 29" |
| Top Material | Polyethylene |
| Base/Leg Material | Steel |
| Base Type | Folding Legs |
| Maximum Weight Capacity | Supports Up to 600 lb (evenly distributed) |
| Edge Detail Profile | Radius Edge |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Seats Up to Six People |
You can only compare four products at once















