Product Description
Handheld Stop Sign, 18" Red/White Face, White Graphics.
This 18" weatherproof lightweight hardboard sign displays "STOP" on both sides. The 10" wooden handle is comfortable to hold.
Why customers choose this product
- Weatherproof hardboard sign.
- "Stop" on both sides.
- Comfortable wooden handle.
- Lightweight.
Technical Specifications
| Face Color(s) | Red/White |
|---|---|
| Global Product Type | Facility Management Signs |
| Size | 18" x 18" |
| Message(s) | STOP |
| Material(s) | PVC; Wood |
| Width | 18" |
| Height | 18" |
| Shape | Octagonal |
| Placement | Handheld |
| Graphics Color(s) | White |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















