ADA Sign, Women's Restroom, 6 x 9, Black Face, White Graphics
$23.26
$18.61/EA
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Made in USA
Product Description
ADA Sign, Women's Restroom, 6 x 9, Black Face, White Graphics.
Universally and easily recognizable white graphics. Raised tactile graphics with Grade 2 Braille. Meets Americans with Disabilities Act (ADA) requirements. Includes double-side adhesive tape for mounting to door or wall.
Why customers choose this product
- Easy-to-see white graphics.
- Raised tactile graphics with Grade 2 Braille.
- Meets Americans with Disabilities Act (ADA) requirements.
- Includes double-side adhesive tape for mounting to door or wall.
What's in the package
Mounting Tape
Technical Specifications
| Face Color(s) | Black |
|---|---|
| Global Product Type | Facility Management Signs |
| Size | 6" x 9" |
| Message(s) | Women's Restroom |
| Material(s) | Injection Molded Rigid Plastic |
| Orientation | Vertical |
| Width | 6" |
| Depth | 0.12" |
| Height | 9" |
| Height (Max) | 9" |
| Graphics | International Women's Restroom/Wheelchair Accessible |
| Lettering | Braille; English |
| Mounting Details | Double-Sided Adhesive Tape |
| Shape | Rectangular |
| Placement | Doors; Walls |
| Write-On/Wipe Off Surface | No |
| Graphics Color(s) | White |
| Base Material | Plastic |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | Mounting Tape |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















