ADA Sign, Exit, Plastic, 4 x 4, Clear/White
$26.76
$21.41/EA
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Made in USA
Product Description
ADA Sign, Exit, Plastic, 4 x 4, Clear/White.
Universally and easily recognizable white graphics. Raised tactile graphics with Grade 2 Braille. Meets Americans with Disabilities Act (ADA) requirements. Includes double-side adhesive tape for mounting to door or wall.
Why customers choose this product
- Easy-to-see white graphics.
- Raised tactile graphics with Grade 2 Braille.
- Meets Americans with Disabilities Act (ADA) requirements.
- Includes double-side adhesive tape for mounting to door or wall.
What's in the package
Mounting Tape
Technical Specifications
| Face Color(s) | Clear |
|---|---|
| Global Product Type | Facility Management Signs |
| Frame Color | Black |
| Size | 4 x 8 |
| Message(s) | Exit |
| Material(s) | Plastic |
| Orientation | Landscape |
| Width | 8" |
| Depth | 0.75" |
| Height | 4" |
| Height (Max) | 4" |
| Lettering | White |
| Mounting Details | Double-Sided Adhesive Tape |
| Shape | Rectangle |
| Placement | Door; Wall |
| Graphics Color(s) | White |
| Base Material | Plastic |
| Frame Material | Plastic |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | Mounting Tape |
| Compliance Standards | ADA Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















