Deluxe Oscillating Fan, Pole or Column Mount, 24", 4,660 CFM, 1/2 hp
Product Description
Provides refreshing air flow without taking up valuable floor space in any setting like loading docks, offices, schools, offices and kitchens. This fan easily attaches to columns or poles with included mounting bracket. It has an efficient three-speed open-air over PSC-type ball bearing motor. Quiet metal fan blades are balanced for optimum air distribution and enclosed in steel wire guards for safety with a safety-clutch oscillating mechanism that prevents jamming. A simple push button gives you the option to keep the head fixed in one direction or 80° oscillating operation with the ability to tilt it for perfect air-flow placement. Pull chain on/off.
Why customers choose this product
- Features a PSC-type ball bearing motor with open-air design for efficient, quiet operation.
- Dual mounting capability—designed for wall or pole installation to save floor space.
- Balanced aluminum blades enclosed in steel wire guards for safety and efficient distribution.
- Push button and pull chain control allow easy speed selection and on/off functionality.
- Includes a 12-ft, three-prong power cord to reduce the need for extension cords.
- Designed specifically for indoor applications such as warehouses, offices and kitchens.
Lead time: Ships in 1-3 business days
Technical Specifications
| Global Product Type | Industrial Pole/Column Mount Fans |
|---|---|
| Fan Head Size | 24" |
| Fan Type | Industrial |
| Oscillates | Yes |
| Color(s) | Silver |
| Height (Max) | 27" |
| Voltage | 120 V |
| Material(s) | Aluminum |
| Number of Speeds | 3 |
| Amps | 2.9 A |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Housing Material | Aluminum |
| Diameter | 24" |
| Cord Length | 12 ft |
| Blade Material | Aluminum |
| Blade Color | Silver |
| Air Flow (CFM) | 4,660 CFM |
| Number of Blades | 3 |
| Built-In Light | No |
| Guard Color | Black |
| Guard Material | Steel |
| Housing Color | Black |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Motor Phase | Single |
| Motor Size | 1/2 hp |
| Motor Type | Open Air Over |
| AC Voltage | 120 V |
| Fan Width | 24" |
| Switch | 3-Speed Pull Chain |
| Style | Industrial |
| Fan Speed (RPM) | 1,100 RPM |
| Light Kit Included | No |
| CFM/Watts | 320 W |
| Maximum Operating Speed (RPM) | 1,100 RPM |
| Width | 28" |
| Depth | 20" |
| Length | 13" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















