Product Description
Selection of mobile and nesting tables to support meetings and collaborative work. Base flips the worksurface vertically to nest with other tables to save space. Table and base are bundled together. Scratch-, spill- and stain-resistant laminate stands up to heavy use. Rectangle worksurface gives up to four people space to collaborate. 1 1/8" thick worksurface provides a sturdy foundation for work. Durable 2mm edgeband provides a smooth, comfortable edge. Order one SKU, get both.
Why customers choose this product
- Selection of mobile and nesting tables to support meetings and collaborative work.
- Base flips the worksurface vertically to nest with other tables to save space.
- Scratch-, spill- and stain-resistant laminate stands up to heavy use.
- Rectangle worksurface gives up to four people space to collaborate.
- 1 1/8" thick worksurface provides a sturdy foundation for work.
- Durable 2mm edgeband provides a smooth, comfortable edge.
- Table and base are bundled together. Order one SKU, get both.
From HON®
Selection of mobile and nesting tables to support meetings and collaborative work. Base flips the worksurface vertically to nest with other tables to save space. Table and base are bundled together. Scratch-, spill- and stain-resistant laminate stands up to heavy use. Rectangle worksurface gives up to four people space to collaborate. 1 1/8" thick worksurface provides a sturdy foundation for work. Durable 2mm edgeband provides a smooth, comfortable edge. Order one SKU, get both.
- Selection of mobile and nesting tables to support meetings and collaborative work.
- Base flips the worksurface vertically to nest with other tables to save space.
- Scratch-, spill- and stain-resistant laminate stands up to heavy use.
- Rectangular worksurface gives up to four people space to collaborate.
- 1 1/8" thick worksurface provides a sturdy foundation for work.
- Durable 2mm edgeband provides a smooth, comfortable edge.
- Table and base are bundled together. Order one SKU, get both.
Technical Specifications
| Global Product Type | Multiuse Folding & Nesting Tables |
|---|---|
| Top Color | Shaker Cherry |
| Color Family | Cherry |
| Base Color | Black |
| Top Shape | Rectangular |
| Top Thickness | 1.13" |
| Overall Width | 48" |
| Overall Depth | 24" |
| Height (Max) | 29" |
| Top Material | High-Pressure Laminate |
| Base/Leg Material | Steel |
| Base Type | Nesting Base |
| Edge Detail Profile | Flat Edge |
| Caster/Glide/Wheel | Casters |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















