Laptop Privacy Screen for 14" Monitors, 16:9 Aspect Ratio
$66.56
$53.25/EA
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Laptop Privacy Screen for 14" Monitors, 16:9 Aspect Ratio.
Help protect the sensitive information on your laptop and reduce the chances of wandering eyes viewing confidential data on your screen. Limit the field of vision to +/- 30° so a person off to the side only sees a dark screen. They are easy to install, either with included frameless tab holders or double-sided tape. The reversible privacy screens also use an anti-reflective coating to reduce glare, and they filter out harmful blue light by up to 30 percent.
Why customers choose this product
- Anti-reflective coating reduces glare and improves clarity.
- Can be installed using the included frameless tab holders or double-sided tape.
- Help protect sensitive information.
- A person off to the side only sees a dark screen.
Technical Specifications
| Global Product Type | Frameless Monitor Filters |
|---|---|
| Diagonal Monitor Size | 14" |
| Fits Device Type | Laptops |
| Frame Type | Frameless |
| Maximum Antiglare Protection Percent | 30% |
| Mounting Details | Double-Sided Tape; Tab Holders |
| Filter Tint | Black |
| Widescreen | No |
| Width | 8.25" |
| Height | 11.38" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















