Frameless Blackout Privacy Filter for 24" Widescreen Flat-Panel Monitor, 16:10 Aspect Ratio
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Made in USA
Product Description
Frameless Blackout Privacy Filter for 24" Widescreen Flat-Panel Monitor, 16:10 Aspect Ratio.
3M Black Privacy Filters utilize ingenious microlouver technology to deliver world-class effective privacy for laptops and monitors. Side views are "blacked out" from prying eyes while your screen remains clearly visible to straight-on views. 3M Black Privacy Filters fade to black starting at the 30-degree side angle, are reversible between a glossy side and glare-reducing matte and reduce 35% of blue light transmission.
Why customers choose this product
- Keeps your personal or confidential information safe from prying eyes.
- You'll see the information on your display while people on either side only see a darkened screen.
- Includes your choice of two easy-to-use attachment methods.
- Reversible, matte side reduces glare and reflections.
- Lightweight, thin, frameless design.
- Protects display from dirt, debris and scratches.
- Cleans easily with a soft cloth and water.
- Includes a convenient storage folder that keeps your privacy filter clean while not in use on your device.
- Great for high traffic areas such as airports, airplanes, commuter trains, coffee shops and other public places.
What's in the package
Attachment Strips; Slide Mounts
Lead time: Ships in 1-3 business days
Technical Specifications
| Global Product Type | Frameless Monitor Filters |
|---|---|
| Diagonal Monitor Size | 24" |
| Fits Device Type | Flat Panel Monitor |
| Frame Type | Frameless |
| Mounting Details | Attachment Strips; Slide Mounts |
| Filter Tint | Black |
| Filter Material | Polymer Film |
| Widescreen | Yes |
| Width | 20.43" |
| Height | 12.75" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Package Includes | Attachment Strips; Slide Mounts |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















