Product Description
Privacy Filter, For 49" Monitor, 32:9 Aspect Ratio.
3M™ Privacy Filters provide world-class "black out" privacy from side views outside the 60° degree viewing angle, while creating an excellent viewing experience from straight-on views. Reversible between a glossy side and a glare-reducing matte side that helps reduce reflections and hide fingerprints, so you can enjoy pristine image clarity.
Why customers choose this product
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60° degree viewing angle.
- Matte surface helps reduce glare and fingerprints.
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings.
- Compatible with curved displays.
- 100% hand inspected for quality assurance.
Technical Specifications
| Global Product Type | Frameless Monitor Filters |
|---|---|
| Diagonal Monitor Size | 49" |
| Mounting Details | Large Display Attachment |
| Filter Material | Polycarbonate |
| Widescreen | Yes |
| Width | 47.72" |
| Height | 13.5" |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















