Alera Valencia Series Conference Table, Rectangular, 70.88w x 41.38d x 29.5h, Medium Cherry
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Alera Valencia Series Conference Table, Rectangular, 70.88w x 41.38d x 29.5h, Medium Cherry.
Classic rectangular conference tables work for meetings, breakrooms, or quick-huddles. Commercial-grade, 1.25" thick laminate top is water-, scratch-, and dent-resistant. Protective 3 mm edge banding helps prevent nicks. Modesty panel for privacy and stability. Leveling glides help compensate for uneven floors. Matches Alera Valencia desking components.
Why customers choose this product
- Classic rectangular conference tables work for meetings, breakrooms, or quick-huddles.
- Commercial-grade, 1.25" thick laminate top is water-, scratch-, and dent-resistant.
- Protective 3 mm edge banding helps prevent nicks.
- Modesty panel for privacy and stability.
- Leveling glides help compensate for uneven floors.
- Matches Alera Valencia desking components.
From Alera®
- Matching finishes with Valencia Series Modular Desking components.
- Durable woodgrain laminate top is water-, scratch- and dent-resistant with protective 3 mm edge banding.
- Leveling glides compensate for uneven floors.
Technical Specifications
| Global Product Type | Conference Tables |
|---|---|
| Top Color | Medium Cherry |
| Color Family | Cherry |
| Base Color | Medium Cherry |
| Top Shape | Rectangular |
| Top Thickness | 1.25" |
| Overall Width | 70.78" |
| Overall Depth | 41.38" |
| Height (Max) | 29.5" |
| Top Material | Woodgrain Laminate |
| Base/Leg Material | Woodgrain Laminate |
| Base Type | Sled Base with Modesty Panel |
| Edge Detail Profile | 3 mm Edge Banding |
| For Use With | Alera Valencia Series |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | 70.88" Long-Seats six comfortably. |
You can only compare four products at once















