Product Description
The ValueMate® economy bookcase is the perfect addition to any workspace, offering both functionality and durability. Made with steel-constructed shelves and exterior, it ensures long-lasting strength while maintaining a sleek finish that complements any environment. The fiberboard backing adds extra support, while the 12" deep bookshelves provide ample storage space. During assembly, the shelves are adjustable in 1" increments, offering flexibility to suit your storage needs. Featuring plastic, snap-in radius corners for quick and easy assembly, this bookcase also includes fixed bottom and top shelves for added stability. Ideal for organizing books, files or office supplies, the ValueMate® Bookcase is a practical and affordable solution for any office or home setting.
Why customers choose this product
- Bookcases includes multiple bookshelves with fixed bottom and top shelves.
- Shelves and exterior constructed of steel.
- Back constructed of fiberboard.
- 12" deep bookshelves.
- Shelves adjust in 1" increments during assembly.
- Quick-lock design for easy assembly.
From Safco®
The perfect addition to any workspace, offering both functionality and durability. Made with steel-constructed shelves and exterior, this bookcase ensures long-lasting strength while maintaining a sleek finish that complements any environment. The fiberboard backing adds extra support, while the 12" deep bookshelves provide ample storage space. During assembly, the shelves are adjustable in 1" increments, offering flexibility to suit your storage needs. Featuring plastic, snap-in radius corners for quick and easy assembly, this bookcase also includes fixed bottom and top shelves for added stability. Ideal for organizing books, files, or office supplies, the ValueMate® Bookcase is a practical and affordable solution for any office or home setting.
- Bookcases includes multiple bookshelves with fixed bottom and top shelves.
- Shelves and exterior constructed of steel
- Back constructed of fiberboard
- Shelves adjust in 1" increments during assembly.
- 12" deep bookshelves
- Quick-lock design for easy assembly.
Lead time: Ships in 1-3 business days
Technical Specifications
| Color(s) | Black |
|---|---|
| Global Product Type | Standard Multi-Shelf Bookcases |
| Color Family | Black |
| Material(s) | Metal |
| Number of Shelves | 3 |
| Overall Height | 41" |
| Overall Depth | 13.5" |
| Overall Width | 31.75" |
| Edge Detail Profile | Plastic Radius Corner |
| Series Name | Safco Value Mate Series |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Special Features | Three Shelves—Two Adjustable |
You can only compare four products at once















