Essentials Laminate Bookcase, Five-Shelf, 36w x 15d x 31.6h, White
$302.54
$242.03/EA
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Essentials Laminate Bookcase, Five-Shelf, 36w x 15d x 31.6h, White.
Boost productivity through increased organization. Sharp lines bring contemporary styling to your office. Adjustable shelving lets you create a customized setup. Cable management grommet keeps cords and wires out of sight, making this bookcase great for a phone, fax or other office electronics. Includes wall attachment hardware for safety.
Why customers choose this product
- Boost productivity through increased organization.
- Sharp lines bring contemporary styling to your office.
- Adjustable shelving lets you create a customized setup.
- Pre-cut opening for cable management.
- Includes wall attachment hardware for safety.
What's in the package
Wall Attachment Hardware
Technical Specifications
| Color(s) | White |
|---|---|
| Global Product Type | Standard Multi-Shelf Bookcases |
| Color Family | White |
| Material(s) | Laminate |
| Number of Shelves | 5 |
| Overall Height | 31.6" |
| Overall Depth | 15" |
| Overall Width | 36" |
| Series Name | Essentials |
| Package Includes | Wall Attachment Hardware |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Five Shelves—Three Adjustable |
You can only compare four products at once















