Product Description
Three Wide Closed Locker Base, 36w x 18d x 6h, Medium Gray.
Industrial strength steel locker bases. Features 6" fully enclosed base for a one-wide locker unit 18" deep. Tough, powder-coated finish keeps its good looks for years.
Why customers choose this product
- Fully enclosed steel base.
- Include leveling feet to adjust for uneven floors.
- Raises the locker unit off the floor.
- Tough, powder-coated finish keeps its good looks for years.
From Tennsco
Ideal for schools, industrial facilities and office settings. Heavy-gauge steel construction and tamper-proof hinges help ensure rigid, reliable, long-lasting performance. Vertical louvers provide excellent ventilation. Multiple locker units can be ganged together into rows with standard nuts and bolts (additional units and ganging-hardware sold separately).
- Ideal for schools, industrial facilities and office settings.
- Heavy-gauge steel with tamper-proof hinges.
- Vertical louvers for ventilation.
- Multiple locker units can be ganged together into rows with standard nuts and bolts (additional units and ganging-hardware sold separately).
Technical Specifications
| Color(s) | Medium Gray |
|---|---|
| Global Product Type | Locker Components |
| Color Family | Gray |
| Overall Width | 36" |
| Overall Depth | 18" |
| Overall Height | 6" |
| Material(s) | Heavy Gauge Steel |
| Material Type | Metal |
| Caster Indicator | No |
| Glide/Feet Indicator | No |
| For Use With | Tennsco Medium Gray Single Tier, Three Lockers; Tennsco Medium Gray Double Tier, Triple Stack Lockers; Tennsco Medium Gray Triple Stack, Box Compartment Lockers |
| Compliance Standards | SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 6% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 19% |
| Total Recycled Content Percent | 25% |
You can only compare four products at once















