Product Description
Sixteen Box Compartments and Coat Bar, 72w x 18d x 72h, Medium Gray.
Industrial strength 16 Person steel box lockers are ideal for securely storing smaller items like purses, lunches, books, and athletic gear. Uniquely designed with a 47.88" coat rod for full length garment storage. Lockers are 12" w x 18"d x 12" h. Tough, powder-coated finish keeps its good looks for years.
Why customers choose this product
- Welded frame and door is constructed of 16-gauge steel for added rigidity.
- Extra-strong five-knuckle hinge with secured pin offers security, easy operation and long life.
- Door closing noise is effectively dampened with carefully placed bumpers.
- Rugged padlock hasps.
- Flush louvers for ventilation.
- Configure with optional base (sold separately) to raise locker 6" off floor for easier access to bottom unit.
From Tennsco
Ideal for schools, industrial facilities and office settings. Heavy-gauge steel construction and tamper-proof hinges help ensure rigid, reliable, long-lasting performance. Vertical louvers provide excellent ventilation. Multiple locker units can be ganged together into rows with standard nuts and bolts (additional units and ganging-hardware sold separately).
- Ideal for schools, industrial facilities and office settings.
- Heavy-gauge steel with tamper-proof hinges.
- Vertical louvers for ventilation.
- Multiple locker units can be ganged together into rows with standard nuts and bolts (additional units and ganging-hardware sold separately).
Technical Specifications
| Color(s) | Medium Gray |
|---|---|
| Global Product Type | Box Lockers |
| Color Family | Gray |
| Overall Width | 72" |
| Overall Depth | 18" |
| Overall Height | 72" |
| Material(s) | Heavy Gauge Steel |
| Material Type | Metal |
| Number of Compartments | 16 |
| Door Quantity | 16 |
| Lock | No |
| For Use With | Tennsco Optional Locker Base Medium Gray (Sold Separately); (2 Required) |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 6% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 19% |
| Total Recycled Content Percent | 25% |
You can only compare four products at once















