Teacher's WorkPod Desk, 48" x 24" x 30", Charcoal Slate
$543.84
$435.07/EA
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Teacher's WorkPod Desk, 48" x 24" x 30", Charcoal Slate.
The Oklahoma Sound® WorkPod Desk can be used as a standalone or as as part of the Workpod Kit. The 48 x 24 WorkPod Desktop is made from heavy-duty plastic blow mold with extra framing underneath for heavy duty use. The desktop can be mounted on either side of the Teacher's WorkPod Lectern on a contemporary frame and leg system with modesty panel. Double-wheel hooded casters offer you an ultra-durable and mobile unit.
Why customers choose this product
- Contemporary frame and legs.
- Beautiful blow molded table top.
- Built-in perforated modesty panel.
- Two locking and two non-locking casters.
Lead time: Ships in 1-3 business days
Technical Specifications
| Global Product Type | Teacher & Instructor Desks |
|---|---|
| Series Name | Oklahoma Sound® WorkPod Series |
| Worksurface/Base Color | Charcoal Slate |
| Color Family | Gray |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Worksurface Material | Plastic |
| Worksurface Width | 48" |
| Worksurface Depth | 24" |
| Worksurface Thickness | 2" |
| Edge Detail Profile | Rounded |
| Base Material | Steel |
| Overall Width (Max) | 48" |
| Overall Depth (Max) | 24" |
| Overall Height (Max) | 30" |
| Pedestal Count | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Caster/Glide/Wheel | Four 2" Double-Wheel Hooded Casters (Two Locking) |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | MAS Green Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 35% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Total Recycled Content Percent | 75% |
You can only compare four products at once















