Product Description
Alphabetter Desks, 28" x 20" x 26" to 42", Beige.
This height-adjustable desk stands 26" to 42" high, and is designed for children grades 3-12. With a fire- and impact-resistant laminated desktop and durable steel frame, these desks provide comfort and convenience for every user. The standing desk offers natural movement via the Patented Swinging Pendulum™ Footrest Bar. Plus offers optimal shelf storage for school supplies and books.
Why customers choose this product
- Adjustable height stand-up student desk with swinging footrest (fidget bar) with book box.
- Standard MDF desk top with durable 3D thermoplastic laminate coating for resilient impact and chemical resistance.
- Steel base with black powder coat finish for durability.
- Patented Swinging Pendulum™ Footrest Bar allows students to redirect excess energy and engage in continuous motion that may help support ergonomic comfort and cardiovascular health, while potentially increasing calorie burn, productivity and focus.
- Includes steel book box for storing classroom materials.
- Pairs well with AlphaBetter® Stool (sold separately) to allow for a break from standing as desired.
From Safco®
This stool is a perfect substitute for standing. Stools adjust in 1 1/4" increments and allows students to sit and still use the patented Swinging Pendulum™ Footrest Bar (fidget bar).
- Sitting stool with seat height adjustment.
- Welded steel frame is powder coated for durability and features a wide-angle, tip-resistant base design for student safety.
- 13"x13" seat constructed from 5/8" thick MDF with thermoplastic laminate finish which is chemical- and impact-resistant.
- Height adjustable in 1 1/4" increments (21 1/2 to 35") to accommodate students of all ages and sizes.
- Metal swivel glide feet for easy movement across smooth and carpeted floors.
- Gives students the option of swinging their legs for continuous movement, which may facilitate better breathing and lumbar support with slouch-free, "open-angled" posturing.
- Stool can be used with the AlphaBetter® Desk Patented Swinging Pendulum™ Footrest Bar.
Technical Specifications
| Global Product Type | Traditional Student Desks |
|---|---|
| Series Name | Safco® Alphabetter® |
| Worksurface/Base Color | Beige |
| Color Family | Beige |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Worksurface Material | Medium-Density Fiberboard (MDF) |
| Worksurface Thickness | 0.63" |
| Base Material | Steel |
| Overall Width (Max) | 28" |
| Overall Depth (Max) | 20" |
| Overall Height (Min) | 26" |
| Overall Height (Max) | 42" |
| Pedestal Count | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Type(s) | Utility |
| Shelf Color | Black |
| Shelf Width | 26" |
| Shelf Depth | 8" |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Caster/Glide/Wheel | Four Glides |
| Book Box Indicator | Yes |
| Book Box Type | Under-Worksurface |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















