Product Description
Premium Unbreakable Air Deflector, 3.87 x 9 x 2.75, Clear.
Direct central forced air and save money on heating and cooling costs with Deflecto's Premium Unbreakable Air Deflector. The air deflector attaches to metal floor registers between 10 to 14 inches long. Suitable for both central air heating and cooling applications, the Premium Unbreakable Air Deflector helps direct forced air in the direction you want for added comfort around the home or office. Use to direct air around or under furniture, fixtures or household appliances. Clear, unbreakable plastic design features built-in magnets to help secure the air deflector to the metal register.
Why customers choose this product
- Directs forced air and delivers more consistent coverage.
- Adjustable to fit metal registers 10" to 14".
- Powerful magnets keep air deflector secured to metal register.
- Promotes comfortable, circulated airflow and energy savings.
- Made of clear polycarbonate.
- 100% unbreakable guarantee.
Technical Specifications
| Vent Location | Floor Vents |
|---|---|
| Global Product Type | Register/Vent Deflectors |
| Material(s) | Polycarbonate |
| Color(s) | Clear |
| Color Family | Clear |
| Width | 3.87" |
| Depth | 9" |
| Height | 2.75" |
| Mounting Method | Magnetic |
| Minimum Duct Opening (width x height) | 10" x 14" |
| Damper Type | Louvered |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once




