Product Description
Magnetic Vent Covers, 12 x 5 x 0.05, White, 3/Pack.
Help reduce your home's energy costs with deflecto®'s Magnetic Register Vent Covers. These reusable, magnetic vent covers let you close off air registers in rooms you aren't using, restricting the flow of forced air from heating and cooling systems, so the air is only directed to the areas you choose. These magnetic vent covers may only take a few minutes to install, but the savings will continue to roll in month-by-month. Perfect for metal air registers without dampers. Can be used on metal floor, wall or ceiling registers. Magnetic sheets can be cut down to size easily with household scissors, and can be painted or papered to match your room decor.
Why customers choose this product
- Vent covers can be trimmed with scissors for a perfect fit.
- Redirects air flow to the rooms where it's needed most.
- Magnetic vent cover attaches easily and securely to metal registers.
- Magnetically seals the register and prevents air from passing through closed vents.
Technical Specifications
| Vent Location | Ceiling Vents; Floor Vents; Sidewall Vents |
|---|---|
| Global Product Type | Register/Vent Covers |
| Material(s) | Flexible Magnetic Sheets |
| Color(s) | White |
| Color Family | White |
| Width | 12" |
| Depth | 5" |
| Height | 0.05" |
| Mounting Method | Magnetic |
| Minimum Duct Opening (width x height) | 5" x 12" |
| Damper Type | Louvered |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once




