Premium Certificates, 8.5 x 11, White/Silver with Spiro Silver Foil Border,15/Pack
$31.16
$24.93/PK
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Premium Certificates, 8.5 x 11, White/Silver with Spiro Silver Foil Border,15/Pack.
Excellence deserves excellence. Build powerful bonds with a display of appreciation. So much of effective management comes down to recognition, and industry trends show awards for service are being presented more frequently--not just at year's end. Creating a culture of recognition is good for business and can boost morale in every workplace. Look to impress with Southworth® premium heavyweight certificates featuring elegant, foil-enhanced border designs. They're suitable for framing and easy to customize for any occasion. Laser, inkjet and copier compatible.
Why customers choose this product
- Premium, 66 lb. weight.
- Foil-enhanced borders.
- Laser, inkjet and copier compatible.
- Acid-free to resist yellowing and disintegration.
Technical Specifications
| Global Product Type | Printable Certificates |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Theme | Spiro Border |
| Color(s) | White/Silver |
| Color Family | White |
| Border Color(s) | Silver Foil |
| Width | 8.5" |
| Height | 11" |
| Paper Basis Weight (lb) | 66 lb Bond |
| For Use With | Southworth® PF6, PF8, PF18, S1, S2, 98869, 99293, 99294 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once

















