Metallic Border Certificates, 11 x 8.5, Ivory/Blue with Blue Border, 100/Pack
$28.06
$22.45/PK
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Metallic Border Certificates, 11 x 8.5, Ivory/Blue with Blue Border, 100/Pack.
Create professional documents for graduation ceremonies, awards, and contest winners by printing custom designs on these parchment-patterned certificates. Delicate metallic border calls attention to recognized achievements. Lignin- and acid-free sheets are compatible with both inkjet and laser printers. Easy-to-use printing templates on supplier's website.
Why customers choose this product
- Create professional documents for graduation ceremonies, awards, and contest winners.
- Blank certificate with metallic border.
- Lignin- and acid-free.
- Compatible with most laser and inkjet printers.
- Easy-to-use printing templates on supplier's website.
Technical Specifications
| Global Product Type | Printable Certificates |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Color(s) | Ivory/Blue |
| Color Family | Beige |
| Border Color(s) | Blue |
| Width | 11" |
| Height | 8.5" |
| Paper Basis Weight (lb) | 60 lb Bond |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















