Portable Presentation Lectern Stand, 20 x 18.25 x 44, Mahogany
$143.51
$114.81/EA
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Portable Presentation Lectern Stand, 20 x 18.25 x 44, Mahogany.
The #70 Lectern Stand is a reliable and inexpensive option with a practical application in virtually any public speaking venue. It features a black 16-gauge steel base which adjusts from 30 to 44 high to suit any speaker's stature. A generous 16 x 20 reading surface for presentation materials features protective T-mold edging and a helpful paper/book stop.
Why customers choose this product
- Practical speaker stand lectern.
- Features 16 x 20 reading surface.
- Adjustable height from 30'' to 44''.
- Features protective T-Mold edging and a sturdy MDF core.
- Includes paper/book stop.
- Features a 16-gauge steel frame.
Lead time: Ships in 1-3 business days
Technical Specifications
| Color(s) | Mahogany |
|---|---|
| Global Product Type | Freestanding Lecterns |
| Color Family | Brown |
| Caster/Glide/Wheel | Glide |
| Overall Width | 20" |
| Overall Depth | 18.25" |
| Height (Max) | 44" |
| Material(s) | MDF Core HPL Laminate |
| Number of Shelves | 0 |
| Platform Dimensions | 16" x 20" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | MAS Certified Green |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Total Recycled Content Percent | 40% |
You can only compare four products at once















