Multimedia Presentation Cart, 25 x 19 x 38, Cherry/Black
$745.20
$596.16/EA
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Multimedia Presentation Cart, 25 x 19 x 38, Cherry/Black.
The Multimedia Presentation Cart provides an array of solutions for your presentation environment. This functional A/V cart allows smooth mobility along with practical storage options. The cart features a front slide-out shelf, ideal for supporting laptop computers. Enjoy a large work surface area and dual flip-up side shelves for a document camera, laptop or projector. Lockable storage space is readily available in the sliding drawer and cabinet (with adjustable-height shelf.) The MMC is finished with a high-pressure thermofused laminate. Features 3" casters (two locking).
Why customers choose this product
- Features a front, slide-out shelf.
- Large work surface with dual flip-up shelves.
- One lockable storage cabinet with adjustable height shelf.
- One lockable drawer.
- Constructed from high pressure thermofused laminate on a particleboard core.
- Equipped with 3'' casters, two locking.
Lead time: Ships in 1-3 business days
Technical Specifications
| Color(s) | Cherry/Black |
|---|---|
| Global Product Type | Freestanding Lecterns |
| Color Family | Red |
| Wired/Wireless | Wireless |
| Caster/Glide/Wheel | Four 3'' Casters, Two Locking |
| Overall Width | 25" |
| Overall Depth | 19" |
| Height (Max) | 38" |
| Material(s) | Particleboard Wood Core |
| Number of Shelves | 3 |
| Shelf Width | 16" |
| Shelf Depth | 13" |
| Top Thickness | 0.75" |
| Platform Dimensions | 25" x 19" |
| Series Name | Oklahoma Sound® MMC Series |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















