Product Description
Medium Bath Hooks Value Pack, Plastic, White, 3 lb Capacity, 6 Hooks and 6 Strips.
Damage-free hanging, holds strongly, removes cleanly. Keep your bathroom organized both inside and outside of the shower. Sticks to many surfaces, including glass, mirror, tile, fiberglass, wood and painted surfaces. Adheres firmly and comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Provides a great alternative to unsightly, unreliable suction cups and damaging screws and nails. Moving them for cleaning or reorganization is as simple as applying a refill, waterproof Command™ Strip.
Why customers choose this product
- Damage-free hanging, holds strongly, removes cleanly.
- Works in hot, wet and humid environments.
- Easy to apply and remove.
- Works on a variety of surfaces.
What's in the package
(6) Command™ Damage-Free Strips
Technical Specifications
| Hanger/Hook Type | Hook |
|---|---|
| Global Product Type | Adhesive-Backed Hooks |
| Width | 1.38" |
| Depth | 1.13" |
| Height | 3.38" |
| Hanger Material | Plastic |
| Hanger Color | White |
| Size | Medium |
| Hook Color | White |
| Maximum Weight Capacity | 3 lbs |
| Mounting Details | Adhesive |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | (6) Command™ Damage-Free Strips |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















