Cubicle Double Coat Hook, Plastic, Gray, Supports 10 lbs
$27.69
$22.15/EA
Free Shipping
On all orders, contiguous US
Delivered by —
Estimated delivery for orders placed today
Returnable
Standard return policy applies
Product Description
Cubicle Double Coat Hook, Plastic, Gray, Supports 10 lbs.
Features a double-hook design to provide a convenient place to hang multiple pieces of clothing at your cubicle. All plastic construction features smooth sides and corners to prevent damage to delicate fabrics. This coat hook is perfect for coats, scarves, hats and more! Designed for use on cubicle panels ranging from 1.25" to 3.5" thick.
Why customers choose this product
- Features a double-hook design to provide a convenient place to hang multiple pieces of clothing at your cubicle.
- All plastic construction features smooth sides and corners to prevent damage to delicate fabrics.
- This coat hook is perfect for coats, scarves, hats and more!
- Designed for use on cubicle panels ranging from 1.25" to 3.5" thick.
Technical Specifications
| Hanger/Hook Type | Double Hook; Over The Panel |
|---|---|
| Global Product Type | Garment Hooks |
| Width | 4.75" |
| Height | 8" |
| Hanger Material | Plastic |
| Hanger Color | Gray |
| Size | 4.75 x 8 |
| Finish | Smooth |
| Number of Pegs/Hooks | 2 |
| Hook Material | Plastic |
| Hook Color | Gray |
| Hook Base Material | Plastic |
| Maximum Weight Capacity | 10 lbs |
| Mounting Details | Over The Panel |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
You can only compare four products at once















