Product Description
Arrange Disc Shroud Base, 32.71" x 32.71" x 1.42", Silver, Steel.
This disc shroud covers a HON® Arrange® X-base to create a clean, crisp aesthetic.
Why customers choose this product
- Creates a clean, contemporary aesthetic.
- For use with Arrange® X-Leg base.
- This disc shroud covers an arrange X-base to create aesthetics.
From HON®
- Creates a clean, contemporary aesthetic, ideal for professional meetings or informal meals.
- Modern, X-base design for use with round HON® tops.
- Bases can be covered with optional round covers (Arrange® Disc Shroud).
- Tops, Bases and Shrouds sold separately -- order all.
- Creates a clean, contemporary aesthetic, ideal for professional meetings or informal meals. Modern, X-base design for use with round HON® tops. Bases can be covered with optional round covers (Arrange® Disc Shroud). Tops, Bases and Shrouds sold separately -- order all.
Technical Specifications
| Global Product Type | Tabletop Components |
|---|---|
| Color(s) | Silver |
| Overall Width | 32.71" |
| Overall Depth | 32.71" |
| Overall Height | 1.42" |
| Material(s) | Steel |
| For Use With | HON® Arrange™ 42" Round Tabletops, Arrange™ X-Bases, Arrange™ Round Disc Shroud Covers |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards and ISTA Performance Standards |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | Shroud cover and base sold and shipped separately—ORDER BOTH |
| Special Features | Round Disc Shroud Base—For table bases paired with 42" tabletops. |
You can only compare four products at once







